خبرگزاری ایلنا

آکادمی پرورش اندام ایرانیاندسترنج

کد خبر : 6938 تاریخ انتشار : 1394/08/04 18:4 چاپ خبر
گردشگری تکدی‌گری در سرزمین فرمانروایی وکیل‌الرعایا


به‌واقع به نظر می‌رسد نگاه موجود در حوزه مدیریت اجتماعی این استان چه در سطح استانداری و چه در سطح فرمانداری و چه در سطح بهزیستی و... تنها تصدی‌گری پست‌های دولتی است و تحرکی در زمینه بهبود شرایط در سطح جامعه دیده نمی‌شود.

گردشگری تکدی‌گری در سرزمین فرمانروایی وکیل‌الرعایا رونق می‌گیرد، اما بهزیستی مردم فارس در کما فرو رفته است.

زمانی که می‌خواهیم توسعه یک شهر و یا یک منطقه را در نظر بگیریم به‌ناچار نمی‌توانیم تنها به موضوع اقتصاد و پول توجه کنیم.

توسعه همه‌جانبه آنجایی اتفاق می‌افتد که در کنار بهبود روند تولید ثروت، موضوعاتی ازجمله فرهنگ، رفاه عمومی، علم‌آموزی، درمان، حمایت‌های اجتماعی و ... موردتوجه قرار گیرد.

گستردگی موضوع آن‌چنان است که نمی‌توان تنها یک ارگان و یا نهاد خاص را در قبال کمبودها در هر حوزه‌ای مسئول دانست و گاهی نیز بر اساس شرح وظایف، یک سازمان و یا ارگان متولی امری می‌شود که بهبود آن می‌تواند تعالی جامعه را رقم بزند و از طرفی کاستی‌های آن‌ نیز می‌تواند شرایط در سطح جامعه را هرروز حادتر از روز گذشته کند.

حال هرچه یک شهر و یا استان نام بزرگی را به دوش بکشد، وظیفه‌ها در قبال حفظ و حراست از شهرت آن افزایش می‌یابد و در نگاه کلان این مدیریت ارشد یک شهر و یا استان است که باید اگر نقصی دیده می‌شود، با ایجاد تغییر درصدد رفع آن برآید.

شیراز و استان فارس که علاوه بر داشته‌های خدادادی خود شهرت جهانی ماندگاری از قرون پیش از اسلام تاکنون را به دوش می‌کشد نیز تابع همین شرایط است و اگر سازمان و یا ارگانی در آن مسئولیتی را عهده‌دار می‌شود، باید در مرحله نخست این موضوع را مدنظر قرار دهد که خدمات و تحرک آن در حد و اندازه شهرت این شهر و یا استان باشد.

شاید لازم به یادآوری نباشد، اما به نظر می‌رسد ذکر این نکته خالی از لطف نباشد که کلان‌شهر امروزی شیراز در گوشه‌ای از شهرت بی‌همتای خود تاریخی از دوران حاکمی را جای‌ داده است که به‌منظور حفظ کرامت انسانی به‌جای نام پادشاه عنوان «وکیل‌الرعایا» را برای خود برگزید و در رفتار حکمرانی خود نیز نشان داد که وکیل مردم بودن یک افتخار است و هدف از مدیریت یک جامعه چیزی جز حفظ کرامت انسانی نمی‌تواند باشد.

چند قرنی می‌گذرد و به نظر می‌رسد دیواره‌های گور کریم‌خان زند در شیراز و استخوان‌هایش در مقبره بعدی‌اش می‌لرزد، چراکه در جنب دیوار دارالحکومه او تکدی‌گری و اعتیاد موج می‌زند.

کریم‌خانی که در دوران اوج حکومت خود بر تمام ایران حکومت می‌کرد، اما از تاج‌گذاری خودداری کرد و پس از پیروزی بر محمدحسن‌خان قاجار در دیوان‌خانه قدیم تهران بار عام داد و خود را وکیل‌الرعایا خواند.

کریم‌خانی که هوشمند و باتدبیر بود و به آرامش و رفاه مردم اهمیت می‌داد و به دانشمندان ارج می‌گذاشت.

هفته پیش عضو شورای شهر شیراز در صحن علنی با اشاره به بازگشت متکدیان و معتادان به معابر و اماکن تاریخی، میراثی و گردشگری این شهر، دلیل آن را همکاری ناکافی ستاد مبارزه با مواد مخدر و سایر دستگاه‌های دخیل در سامان‌دهی این دو گروه، با شهرداری عنوان کرد.

غلامعلی ترابی عصر دوشنبه 27 مهرماه در نطق پیش از دستور خود در یک‌صدوبیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: طی چند ماه اخیر شاهد حضور معتادان و متکدیان در اماکن تاریخی و فرهنگی شیراز هستیم.

وی تصریح کرد: با توجه به وظیفه ذاتی ستاد مبارزه با مواد مخدر، درخواست می‌شود که این ستاد به انجام تعهدات خود پایبند باشد تا شیراز به‌عنوان یک شهر مذهبی و گردشگری به‌واسطه حضور متکدیان و معتادان آسیب نبیند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: باهمت شهرداری و شورا مکان مناسبی برای نگهداری معتادان و متکدیان ساخته‌شده و اگر دستگاه‌های ذی‌ربط به تعهدات خود عمل نکنند، دور از انصاف خواهد بود.

وی خواستار برگزاری جلسه‌ای با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط مانند استانداری، علوم پزشکی، بهزیستی، ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی، برای تعیین تکلیف موضوع مورد بحث شد.

 

طرح‌های ضربتی جمع‌آوری کودکان کار، معتادان، متکدیان، کارتن‌خواب‌ها و ... هر از چندگاهی توسط شهرداری و نیروی انتظامی به‌طور مشترک به اجرا درمی‌آید، اما ازآنجاکه این نهادها تنها وظیفه جمع‌آوری آن‌ها را بر عهده دارند و قانون اجازه نگهداری از این افراد را به آن‌ها نمی‌دهد، آن‌ها دوباره به خیابان بازمی‌گردند.

سر چهارراه‌ها، پارک‌ها و جلوی مراکز خرید، گردشگری و تاریخی و ... متکدیان، کودکان کار، معلولان رهاشده و بلاصاحب، معتادان و ... سال‌هاست، آشنای شهروندان ایرانی هستند.

کافی است، نگاه یک رهگذر روی یکی از این افراد لحظه‌ای بیشتر ثابت بماند و او بفهمد موردتوجه قرار گرفته است.

کمتر شهروندی است که این فضا را تجربه نکرده باشد، چراکه ترفند عده‌ای بر این است تا با استفاده از تحریک حس ترحم، شهروندان را مورد تأثیر قرار دهند و گذران زندگی کنند.

به‌واقع حلقه مفقوده این فضای ناامیدکننده در شهری به بزرگی نام شیراز چیست؟!

اگر وظیفه شهرداری جمع‌آوری متکدیان، کارتن‌خواب‌ها، کودکان کار، معتادان و ... است، به نظر می‌رسد، چنان‌چه سایر ارگان‌های مرتبط از همین امروز تعطیل شوند، اتفاق خاصی نمی‌افتد و به‌یقین اوضاع از این وضعیتی که است، بدتر نمی‌شود.

به‌واقع به نظر می‌رسد نگاه موجود در حوزه مدیریت اجتماعی این استان چه در سطح استانداری و چه در سطح فرمانداری و چه در سطح بهزیستی و... تنها تصدی‌گری پست‌های دولتی است و تحرکی در زمینه بهبود شرایط در سطح جامعه دیده نمی‌شود.

شرایط امروز در سطح شیراز و استان فارس نشان می‌دهد که متولیان بهزیستی خلأ قانونی را مانع از خدمت‌رسانی خود عنوان می‌کنند، در حالی است که یک پژوهشگر اجتماعی بر این باور است که مشکل اصلی سازمان بهزیستی خلأ قانونی نیست، آیین‌نامه‌ها و قانون‌ها اختیاراتی نیز به این سازمان داده و مشکل اصلی این سازمان این است که مدیرانی متخصص و مقتدر ندارد.

اگر مدیران این سازمان متخصص و باشهامت بودند، اعلام می‌کردند که با بودجه اختصاص‌یافته طی این سال‌ها نمی‌توان آسیب‌های اجتماعی را مدیریت کرد.

اگر مدیران این سازمان پافشاری می‌کردند و با دلایل مستدل دولت و نمایندگان مجلس را قانع می‌کردند، امروز بودجه‌ای بیشتر داشتند که این دور از دسترس نیست. نهادی مانند کمیته امداد که نصف وظایف سازمان بهزیستی را ندارد، بودجه‌ای دو برابر این سازمان در اختیار دارد.

او ادامه می‌دهد: سازمان بهزیستی سازمانی است که آسیب‌رسان نیست، بلکه آسیب‌های به وجود آمده توسط دستگاه‌های دیگر را پوشش می‌دهد، به‌طور مثال معلولانی که به دلیل کم‌کاری وزارت بهداشت متولد می‌شوند، بچه‌های بی‌سرپرستی که به دلیل قصور نهادهای متولی تأمین اجتماعی بدون خرجی مانده‌اند، زنان سرپرست خانواری که وزارت کار برای آن‌ها شغل مهیا نکرده است.

زمانی که نرخ طلاق از 9 درصد به 25 درصد افزایش می‌یابد، نشان‌دهنده بروز آسیب‌های اجتماعی است و سازمان بهزیستی باید مدیرانی متخصص داشته باشد که بتوانند دورنمای این آمارها را در کشور ببینند، برنامه‌ریزی و از بروز آسیب‌ها جلوگیری کنند، اما می‌بینیم که این سازمان طی سال‌های گذشته رهاشده است.

سعیده خوش‌رو تأکید می‌کند: در هیچ جای دنیا وظیفه شهرداری نگهداری از کودکان کار، معتادان و... نیست، اما شهرداری‌ها لطف کرده و به این افراد رسیدگی می‌کنند.

وی عنوان می‌کند: نگهداری از این افراد به سه نوبت کارکنان نیاز دارد، تأمین لباس این کودکان و خوردوخوراک آن‌ها هزینه می‌خواهد و هنگامی این افراد از خیابان جمع‌آوری می‌شوند، باید لباس متعفن آن‌ها تعویض شود. این کودکان باید استحمام کنند و این‌ها هزینه می‌خواهد. این افراد به مددکار روانشناس، روان‌پزشک، گفتاردرمان، پزشک و ... نیاز دارند؛ اما هیچ‌یک از این‌ها مهیا نیست.

 

این خلأها در حالی است که بهزیستی استان فارس کارنامه مشخص و روشنی حداقل در طول دو سال اخیر از عملکرد خود ندارد و در زمینه جذب خیران نیز هنوز آمار مشخصی از عملکرد خود ارائه نداده است، در حالی در فارس به خوابی عمیق فرورفته که اخبار خوبی نیز از مؤسسات خیریه به گوش نمی‌رسد و به نظر می‌رسد خیران از این روند یک‌طرفه بازی با سرنوشت آسیب‌دیدگان اجتماعی خسته و دلسرد هستند.

گویی جای خالی سازمان بهزیستی برای سامان‌دهی آسیب‌دیدگان اجتماعی در هر بخشی حلقه مفقوده این مجموعه است، سازمانی که باید همواره مرهمی بر زخم آسیب‌های اجتماعی جامعه باشد و نتیجه عملکردش در سطح شهر و استان دیده شود، هرچند وقت یک‌بار از طریق اخبار در اذهان عمومی ظاهر می‌شود.

‌اما زخم‌های حاصل از آسیب‌های اجتماعی در این استان آن‌قدر بی‌مرهم ماند که حتی درگذشته‌ای نه‌چندان دور پیشنهاد واگذاری بهزیستی به شهرداری‌ها مطرح شد.

در این حال اگر قرار باشد، کار سامان‌دهی آسیب‌دیدگان اجتماعی به شهرداری‌ها واگذار شود، به‌طور طبیعی باید تمام امکانات و کارهایی که بهزیستی تاکنون در این زمینه انجام می‌داده به شهرداری‌ها واگذار شود تا شاید گوش‌ها و چشم‌هایی که مدت‌ها است، نمی‌شنوند و نمی‌بینند کمی واکنش نشان دهند.

واقع مطلب آن است که آن‌قدر خلأ برجای‌مانده از رقابت‌ها برای کسب منصب در فارس بزرگ شده که انگار حوزه اجتماعی قرار نیست، موردتوجه مدیریت این استان قرار گیرد و این در حالی است که با این تفاسیر باید به نماینده عالی دولت تدبیر و امید در این استان پهناور هشدار داد که بهزیستی در این سرزمین پهناور در کمای مطلق به سر می‌برد و نه‌تنها نتوانسته‌ایم وکیل‌الرعایای مردم باشیم، بلکه انگار فرمانروایی مدیریتی در برخی ارگان‌های حمایتی همگی ما را به خواب غفلت برده است./فارسمشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار