کد خبر : 6282 تاریخ انتشار : 1394/05/03 21:1 چاپ خبر


ایران در قاب رسانه های جهان


اگر ایران از کارت‌هایش به خوبی استفاده کند...


معاون نواز شریف در ادامه افزود که پاکستان متقاعد شده که پایان تحریم ها فرصت های جدیدی را برای تقویت روابط بازرگانی و اقتصادی میان پاکستان و ایران فراهم می کند.


فارن پالسی در گزارشی با عنوان «پاکستان درپی توافق، «تجارت هنگفت» با ایران را پیش بینی می کند» نوشت: یکی از معاونان ارشد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با لحنی خوشبینانه توافق هسته ای میان ایران و آمریکا را تحسین کرده و آن را توافقی خواند که افزایش صلح و رشد اقتصادی در منطقه را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش بررسی، فارن پالسی در ادامه نوشت: معاون نواز شریف در ادامه افزود که پاکستان متقاعد شده که پایان تحریم ها فرصت های جدیدی را برای تقویت روابط بازرگانی و اقتصادی میان پاکستان و ایران فراهم می کند. مسئله قابل توجه جهش منافع اقتصادی اروپایی در ایران در پی توافق 14 جولای بوده که تحریم های اقتصادی را در ازای محدودیت هایی در برنامه هسته ای ایران موجب می شود. اما پاکستان نیز بسیار مشتاق بهبود روابط تجاری با ایران است.

روابط گرم اسلام آباد و تهران به سال 1947 باز می گردد، زمانیکه استقلال این کشور بلافاصله از سوی ایران به رسمیت شناخته شد. در طول جنگ سرد نیز ایران در رقابت میان پاکستان و هند، جانب اسلام آباد را گرفت و این لطف در دهه 1980 به واسطه حمایت اسلام آباد از تهران در جنگ ایران-عراق پاسخ گفته شد.

چشم انداز ایران پساتوافق

مجله اکونومیست طی گزارشی با عنوان «توافق هسته ای ایران» ضمن ارائه نمودارها و نقشه هایی که روند روابط ایرن و آمریکا از سال 1965 تا 2015، تاسیسات هسته ای ایران روی نقشه، تعداد سانتریفیوژهای ایران پیش و پس از توافق و شاخص های اقتصادی ایران را به تصویر کشیده، نوشت: یکی از پیامدهای آشکار این توافق، اقتصادی خواهد بود. ایران برخلاف همسایگان ثروتمندتر خود در حوزه خلیج فارس، یک کشور متکی به درآمدهای نفتی نیست، بلکه یک قدرت منطقه ای است با یک اقتصاد صنعتی و مردم بسیاری که تحصیل کرده و شاغل هستند. این کشور خودروهای خود را تولید (یا حتی صادر) می کند. اما سوءمدیریت در دوره ریاست جمهوری تندروی سابق، محمود احمدی نژاد در کنار فساد، تحریم ها و سقوط قیمت نفت باعث افت بازده اقتصادی این کشور شد. اعمال تحریم های اقتصادی فلج کننده، درآمدهای صادراتی این کشور را یک سوم کاهش داد. برخی دیپلمات ها و متخصصان مالی غربی در تهران معتقدند که تولید ناخالص داخلی ایران طی یک دهه از عربستان و ترکیه که قدرت های اقتصادی منطقه ای محسوب می شوند، پیشی خواهد گرفت.

اکونومیست در ادامه نوشت: چشم انداز ایران پساتوافق گسترده است. این کشور هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. جمعیت 80 میلیونی اش از تحصیلات خوب برخوردار هستند؛ درآمدهای نفتی و گازی آن هنگفت است. بازار بورس ایران با مجموع حدود 150 میلیارد دلار سرمایه، دومین بازار بزرگ خاورمیانه محسوب می شود. اما در در پایان سال 2014 تنها یک دهم درصد از لیست سهم شرکت ها متعلق به خارجی ها بوده و این رقم قابل مقایسه با 50 درصد ارز اصلی ترکیه در استانبول است. 

اگر ایران از کارت های خود به خوبی استفاده کند...

روزنامه اسرائیلی جورازلم پست نیز در گزارشی با عنوان «نتانیاهو آمریکا را به سمت جنگ با ایران هدایت کرد- نتیجه توافقی است که از آن متنفر است» نوشت: بخش عمده انتقادات از توافق هسته ای ایران بر این واقعیت متمرکز است که این توافق کاملا به مسئله هسته ای محدود است و همین مسئله دست ایران- و منابع جدیدش- را در ادامه سیاست هایی که بازیگران منطقه ای و بین المللی را به خشم آورده، باز می گذارد. نمی توان تکذیب کرد که اگر ایران از کارت های خود به خوبی استفاده کندو یک دهه آتی را صرف بهینه کردن پتانسیل اقتصادی و سیاسی خود کند، احتمالا نفوذ منطقه ای آن و ظرفیتش برای انجام کارهایی که اسرائیل و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را به خشم آورده، گسترش می یابد.

جورازلم پست در ادامه نوشت: شاید بزرگترین منتقد این توافق بینامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل باشد که آن را «یک اشتباه تاریخی» خواند. نکته طعنه آمیز اینجا است که فوریتی که دولت اوباما در دستیابی به توافق هسته ای داشت، خود محصول اقدامات اسرائیل بود. این توافق برای نتانیاهو مثال خوبی از «مراقب باش چه آرزویی می کنی» بود. نتانیاهو از همان آغاز خواهان حمله نظامی آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران بود. بر اساس محاسبات وی، ترسی اصلی که می توانست آمریکا را به سمت حمایت از حمله نظامی به ایران هدایت کند، جدول زمانی برنامه هسته ای ایران بود- نه حمایت تهران از گروه هایی مانند حماس و حزب الله.

نتانیاهو تا جایی که می توانست در مورد این تهدید بزرگ هسته ای اغراق کرد. به یاد می آورید او چند بار در طول این سال ها تاکید کرد که ایران تنها شش ماه تا دستیابی به یک بمب فاصله دارد؟ او این برداشت را ایجاد کرد که اسرائیل آماده است حتی بدون حمایت آمریکا، حمله به تاسیسات هسته ای ایران را به دست بگیرد. در ابتدا نیز اکثر تحلیل گران از جمله آمریکایی ها این بلوف ها را باور کردند. با جدی شدن این تهدیدات، دولت اوباما دورنمای چنین حمله ای را برای آمریکا فاجعه بار تلقی کرد و نمی خواست اجازه دهد پای کشورش به یک جنگ دیگر در خاورمیانه کشیده شود. اوباما در صدر تمامی اهداف خود برای توافق با ایران، موفق شد مانع از یک جنگ فاجعه بار شود که حتی مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای هم نمی شد. و این نتانیاهو بود که به اوباما اطمینان داد، یک چنین جنگی محتمل است.

کری «تبادل پرتنشی» با رهبران یهودی بر سر ایران داشت

نیویورک پست نیز در گزارشی با عنوان «کری «تبادل پرتنشی» با رهبران یهودی بر سر ایران داشت» نوشت:  وزیر خارجه آمریکا در تلاش برای قبولاندن توافق هسته‌ای ایران به رهبران یهودی مردد، یک جلسه و تبادلات کلامی پرتنش داشت.

نائب رئیس «کنفرانس روسای سازمان های بزرگ یهودی آمریکا» درباره این نشست که پشت درهای بسته و بین جان کری با 120 تن از رهبران این سازمان حامی اسرائیل در نیویورک برگزار شد، گفت: «تبادل نظرها و اظهارنظرهای پرتنش و جدی در این نشست انجام شد. هیچ رنجش و تندی صورت نگرفت اما جلسه پرفشاری بود.»

به گفته مالکوم هولنلین، در این جلسه سوالات زیادی درباره «بازگشت فوری تحریم ها در صورت تقلب ایران، دوره 24 روزه انتظار برای بازرسی هسته ‌ای و همچنین تحقیق و توسعه هسته ‌ای توسط تهران» مطرح شد.

منبع:فرارو
 


مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار