خبرگزاری ایلنا

آکادمی پرورش اندام ایرانیاندسترنج

کد خبر : 6116 تاریخ انتشار : 1394/04/23 18:5 چاپ خبر
اوباما:توافق بر اساس اعتماد نیست بلکه بر اساس راستی آزمایی است/من هر قانون و مصوبه‌ای را که مانع از اجرای این توافق شود وتو خواه


رئیس‌جمهور آمریکا پس از حصول توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد؛‌ تمامی راه‌های رسیدن به سلاح هسته‌ای در ایران مسدود شده است.


رئیس‌جمهور آمریکا پس از حصول توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد؛‌ تمامی راه‌های رسیدن به سلاح هسته‌ای در ایران مسدود شده است.

به گزارش بررسی؛ رئیس‌جمهور آمریکا پس از حصول توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد؛‌ این توافق نشان می دهد دیپلماسی آمریکایی می تواند تغییری واقعی و معنادار را به وجود آورد. تغییراتی که کشور ما و دنیا را امن تر می‌کند. این توافق، هماهنگ با سنت رهبری آمریکا در جهان است. 50 سال پیش بود که پرزیدنت کندی در مقابل مردم آمریکا ایستاد و گفت: هرگز از سر ترس مذاکره نکنیم؛ ولی هرگز از مذاکره کردن هم نترسیم. او درباره لزوم مذاکره با شوروی صحبت می‌کرد.

اوباما گفت: آن مباحث در آن زمان در خصوص تکثیر سلاح های هسته ای مطرح می شد. در آن زمان، خطر در خصوص احتمال وقوع جنگ میان دو ابرقدرت وجود داشت. در دوران ما خطر این است که سلاح های هسته ای میان کشورهای بیشتر به ویژه در خاورمیانه پخش شود. آن هم در منطقه ای حساس؛ حساسترین منطقه جهان. امروز به این دلیل که آمریکا از موضع قدرت و اصول مذاکره کرد، ما جلوی گسترش سلاح های هسته ای را در خاورمیانه گرفتیم. به خاطر این توافق، جامعه بین الملل قادر خواهد بود از اینکه جمهوری اسلامی ایران سلاح هسته ای تولید نمی کند، اطمینان حاصل کند. این توافق، تمام خط قرمزها و تمام پارامترهایی را که ما مد نظر داشتیم، رعایت کرده است.

وی اعلام کرد؛‌ تمامی راه های رسیدن به سلاح هسته ای مسدود شده است. تمام ساز و کارهای راستی آزمایی برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع، به اجرا گذاشته خواهد شد. ایران دیگر قادر نخواهد بود پلوتونیومی را که لازمه ساخت سلاح هسته ای است، تولید کند. بر اساس این توافق، ایران دو سوم از سانتریفیوژ های خود را ذخیره خواهد کرد و تحت نظارت بین المللی در خواهد آورد. ایران از سانتریفیوژهای خودش برای تولید اورانیوم غنی‌شده در 10 سال آینده خودداری خواهد کرد. ایران 98 درصد از اورانیوم غنی شده خود را کنار خواهد گذاشت. ایران در حال حاضر، ذخایر اورانیومی دارد که می تواند 10 سلاح اتمی تولید کند. بر مبنای این توافق، حجم این اورانیوم به شدت کاهش خواهد یافت و به کمک آن نمی تواند سلاح تولید کند. این ذخیره تا 15 سال آینده به همین مقدار باقی خواهد ماند. ایران نخواهد توانست به کمک تأسیساتش در اراک، پلوتونیوم تولید کند.

رئیس جمهور آمریکا افزود؛‌ ایران توافق کرده است سوخت نیروگاه ها را از کشور خارج کند؛ آن هم برای 15 سال آینده. ایران هیچ تأسیسات آب سنگینی را نیز نخواهد ساخت. به کمک این توافق ما نخستین بار در موقعیتی خواهیم بود که می توانیم تمامی تعهدات ایران را در معرض راستی آزمایی قرار دهیم. یعنی مبنای کار ما صرفاً اعتماد نبوده و راستی آزمایی بوده است. بازرسان، 24 ساعته به تمامی تأسیسات هسته ای ایران دسترسی خواهند داشت. به تمامی چرخه سوخت ایران، معادن اورانیوم، مراکز غنی سازی و به تمامی تأسیسات ذخایر و تولیدش دسترسی خواهند داشت. تا اطمینان حاصل کنند ایران نتواند مواد خود را از تأسیسات شناخته شده به تأسیسات شناخته نشده و زیر زمینی منتقل کند. برخی از این تدابیر تا 25 سال اعمال خواهند شد. بر مبنای این توافق، بازرسان قادر خواهند بود به هر جایی ظنین هستند، از آن بازرسی به عمل آورند. سازمان مسئول این بازرسی ها، آژانس بین المللی انرژی اتمی، امکان دسترسی به هر جایی را که لازم باشد، هر زمان که لازم باشد خواهد داشت. اینها دائمی خواهد بود. آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران به توافق رسیده است که بتواند تحقیقات خود را درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه ایران تکمیل کند.

وی در ادامه گفت: بنابراین ایران انگیزه دارد به تمامی تعهداتش عمل کند و اجرای آنها را ادامه دهد. اگر هم ایران از توافق تخطی کند، با پیامدهایی جدی روبرو خواهد شد. جامعه بین الملل از این توافق حمایت می کند. کنگره حالا فرصت دارد جزئیات این توافق را بررسی کند. دولت من می تواند به طور کامل، اطلاعات لازم را در اختیار کنگره قرار دهد. وقتی مردم و کنگره آمریکا این توافق را بررسی کنند، لازم است نگاه کنند و ببینند چه گزینه های دیگری موجود است. یعنی بدون این توافق، چه جهان دیگری در اختیار ما بود؟ بدون این توافق، سناریویی نداشتیم که جهان برای تحریم ایران با ما همراه شود تا برنامه هسته ای خود را کنار بگذارد. گروهی تصور می کردند دولت ایران تحت چنین فشاری تسلیم می شود؛ اما دنیا حاضر نخواهد بود از تحریم‌های نامحدود حمایت کند تا ایران تحت فشار قرار گیرد.

اوباما گفت: بدون این توافق، هیچ توافقی بر سر برنامه هسته ای ایران و محدود کردن آن وجود نمی داشت. ایران می توانست سانتریفیوژهای بیشتری تولید و آزمایش کند. ایران می توانست تأسیساتی بسازد که پلوتونیوم کافی را برای ساخت بمب، تولید کند. اما بازرسی هایی نداشتیم تا بتوانیم از ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران آگاه شویم. به دیگر سخن، بدون توافق هیچ محدودیتی بر برنامه هسته ای ایران اعمال نمی شد. چنین وضعی این احتمال را تقویت می کرد که سایر کشورهای منطقه هم حس کنند باید به دنبال برنامه هسته ای خودشان بروند. این وضع می توانست یک رقابت هسته ای را در حساسترین منطقه جهان به وجود آورد. این وضع می توانست به کاهش گزینه های آمریکا در جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته ای منجر شود.

وی تاکید کرد؛ 6 سال است که رئیس جمهور و فرمانده کل قوای آمریکا بوده ام. بارها و بارها این تصمیم را بررسی کردم که آیا به اقدام نظامی متوسل شوم یا خیر. این تصمیمی بزرگ برای یک رئیس جمهور است. در کشورهای مختلف و در چندین نوبت از زور استفاده کردم. هر جایی نیز که لازم باشد و به نفع منافع ملی آمریکا باشد، این کار را انجام می دهم. اما قویاً معتقدم منافع ملی ما امروز به این نکته وابسته است که بتوانیم جلوی دسترسی ایران را به سلاح هسته ای بگیریم. یعنی بدون یک راه حل دیپلماتیک، چه من و چه یک رئیس جمهور آینده آمریکا مجبور می شد با تصمیمی بسیار بزرگ روبرو شود: آیا بگذارد ایران سلاح هسته ای داشته باشد یا برای مقابله با ایران، از ارتش آمریکا استفاده کند. بدون توافق، احتمال جنگ در خاورمیانه بیشتر می شد.

اوباما افزود: بدون این توافق، هیچ توافقی بر سر برنامه هسته ای ایران و محدود کردن آن وجود نمی داشت. ایران می توانست سانتریفیوژهای بیشتری تولید و آزمایش کند. ایران می توانست تأسیساتی بسازد که پلوتونیوم کافی را برای ساخت بمب، تولید کند. اما بازرسیهایی نداشتیم تا بتوانیم از ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران آگاه شویم. به دیگر سخن، بدون توافق هیچ محدودیتی بر برنامه هسته ای ایران اعمال نمی شد. چنین وضعی این احتمال را تقویت می کرد که سایر کشورهای منطقه هم حس کنند باید به دنبال برنامه هسته ای خودشان بروند. این وضع می توانست یک رقابت هسته ای را در حساسترین منطقه جهان به وجود آورد. این وضع می توانست به کاهش گزینه های آمریکا در جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته ای منجر شود.

وی گفت: علاوه بر این، ما با بررسی احتمال حل این موضوع به شکل صلح آمیز،  چیزی را از دست نداده ایم. اگر در بدترین وضع ایران از این توافق تخطی کند، گزینه هایی که امروز در دسترس من است، در دسترس تمامی رؤسای جمهور آینده آمریکا هم خواهد بود. شک ندارم در 10- 15 سال آینده هر فردی که رئیس جمهور آمریکا باشد، در موقعیت بسیار قویتری قرار خواهد داشت؛ وقتی ببیند ایران با تولید سلاح هسته ای فاصله زیادی دارد. اینها همه به دلیل شفافیتی است که حالا به ما اجازه می دهد برنامه هسته ای ایران را بررسی کنیم. فکر می کنم غیر مسئولانه است اگر بخواهیم به این توافق، پشت کنیم. لازم است در موضوعی به این اندازه دشوار، مردم آمریکا و کنگره برای بررسی توافق، از فرصت کافی برخوردار باشند. به هر حال، جزئیات از اهمیت زیادی برخوردارند و ما از برخی از بهترین دانشمندان هسته ای خودمان استفاده کردیم تا جزئیات را بررسی کنند.
منبع: روزنومشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار