خبرگزاری ایلنا

آکادمی پرورش اندام ایرانیاندسترنج

کد خبر : 5939 تاریخ انتشار : 1394/04/11 23:4 چاپ خبر
بازداشت های گسترده مردم در شیراز و تبریز به اتهام روزه خواری/عکس


ک مقام قضایی شهر شیراز از دستگیری ۵۰۰ نفر در این شهر به اتهام «روزه‌خواری» در ماه رمضان خبر داد،در عین حال که بیش از ۲۵۰۰ نفر از شهروندان شیرازی نیز در این ماه تذکر شفاهی گرفته‌اند!


روز سه‌شنبه، ۹ تیر اظهارات معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز را منتشر کرده است که می‌گوید:«افراد بسیج و نیروی انتظامی در راستای اجرای طرح مقابله با هنجارشکنی و روزه‌خواری در شیراز «با ۵۰۰ متخلف برخورد کرده‌اند!»
به گفته وی، مقام های قضایی شیراز برای ۲۰ نفر از این افراد قرار منع تعقیب صادر کرده‌اند، اما بقیه دستگیرشدگان «محکوم به صدور حکم ظرف ۲۴ ساعت شده‌اند.»
این گزارش به احکام قضایی دستگیرشدگان اشاره نمی‌کند،اما شیراز سال گذشته صحنه شلاق خوردن دست‌کم دو نفر به اتهام «روزه‌خواری» بود.

چنین حکمی سال گذشته در برخی از دیگر شهرهای ایران هم اجرا شد،از جمله قزوین که اعلام شد ۲۰۰ نفر در این شهر به اتهام «روزه‌خواری در ملا عام» شلاق خورده‌اند!
از ابتدای ماه رمضان امسال نیز که ۱۳ روز از آن می‌گذرد گزارش‌های متعددی درباره بازداشت شهروندان ایرانی به چنین اتهامی منتشر شده است که در یک مورد آن ۹۲ «دختر و پسر» در شهر تبریز دستگیر شدند.
معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز همچنین می‌گوید:«نیروهای بسیج این شهر از روز ۲۸ خرداد ماه که طرح مقابله با هنجارشکنی و روزه‌خواری آغاز شده است،تاکنون به ۲۶۹۹ نفر تذکر شفاهی و به ۲۶۱ نفر هم تذکر کتبی داده‌اند. آنها همچنین دو مکان و دو خودرو را به همین اتهام پلمپ و توقیف کرده‌اند.
پیش از این نیز با آغاز ماه رمضان در ایران برخی از مقام های قضایی از تشکیل شعبه‌های ویژه برای پرونده‌های «روزه‌خواری» خبر داده بودند.

معاون نیروی انتظامی آذربایجان شرقی از بازداشت ۹۲ جوان به اتهام روزه‌خواری خبر داد

به گزارش خبرگزاری فارس،علی اسماعیل‌‌پور،‌ معاون نیروی انتظامی استان آذربایجان شرقی از بازداشت ۹۲ دختر و پسر در کافی‌شاپ هتل شهریار تبریز در روز دوشنبه به اتهام روزه‌خواری خبر داد.

وقت‌نیوز، رسانه محلی آذربایجان، در روزهای اول ماه رمضان امسال گزارش داد که در تنها در یک روز، ۹۴ نفر به جرم روزه‌خواری در کافی‌شاپ یکی از هتل‌های تبریز (هتل بین المللی شهریار)بازداشت شده‌اند. پیشتر هم خبر دستگیری ۴۰ نفر در همدان به همین اتهام منتشر شده بود.

نیروی انتظامی،مدعی است روزه‌خواری «جرم مشهود» است. استناد دادگستری و پلیس به ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی است: «هر کس علنا در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نباشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید، فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

منبع:خبرگزاری ایسنامشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار