کد خبر : 1343 تاریخ انتشار : 1394/02/02 12:2 چاپ خبر
طلاق، از شهر تا روستا


همواره از طلاق به خاطر چرایی وقوع، نتایج فاجعه باری که در پی دارد و نیز استمرار و افزایش آن، به عنوان یکی از ملتهب ترین آسیب های اجتماعی یاد می شود.
گرچه طلاق به عنوان یک امر شرعی و نیز پایان قانونی یک زندگی توصیف شده، اما آمار گاه و بی گاه مراجع معتبر و رسمی از افزایش این آسیب اجتماعی، نگرانی ها را متوجه جامعه کرده است.

سازمان ثبت احوال به تازگی طی گزارشی از وقوع 19 طلاق در هر ساعت طی سال گذشته(1393) در کشور خبر داده است.

بر اساس این گزارش، طی سال گذشته در مجموع 163 هزار و 572 مورد طلاق بوقوه پیوسته که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل(1392)، با افزایش 5،3 درصدی روبرو بوده است.

نکته قابل توجه در این گزارش، تفاوت حائز اهمیت وقوع طلاق در مناطق شهری و روستایی است.

در گزارش سازمان ثبت احوال تصریح شده، 149 هزار و 647 مورد از این طلاق ها در سال گذشته در مناطق شهری و 13 هزار و 935 مورد نیز در مناطق روستایی به ثبت رسیده است.

 برای یافتن و کشف چرایی این تفاوت، نظر سیدحسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اینگونه است : از آنجا که تفاوت در ترکیب جمعیتی در مناطق شهری و روستایی وجود دارد، به همین خاطر میزان طلاق در مناطق روستایی کمتر از مناطق شهری است.

وی می افزاید: اکنون حدود 30 درصد از جمعیت در مناطق روستایی و حدود 70 درصد نیز در مناطق شهری ساکن هستند و این آمارها نشان می دهد که آمار ازدواج و طلاق در مناطق شهری بطور یقین بیشتر خواهد شد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ادامه می دهد: همچنین از آنجا که دفاتر ثبت ازدواج و طلاق در مناطق روستایی وجود ندارد، بسیاری از طلاق ها در مناطق روستایی ثبت نمی شود و این موارد نیز در مناطق شهری به ثبت می رسد.** سنگینی قبح طلاق در شهرها کمتر است

موسوی چلک می گوید: در مناطق شهری نظارت و حمایت خانواده با مناطق روستایی متفاوت تر است، بطوریکه در شهرها سنگینی قبح طلاق کمتر بوده و در روستاها فشار اجتماعی ناشی از طلاق در خانواده ها بیشتر است.

وی ادامه می دهد: در بسیاری از مناطق روستایی، خانواده ها چون کنار همدیگر زندگی می کنند و روابط چهره به چهره است، طلاق به عنوان یک موضوع نامناسب در میان آنها مطرح است و کمتر زوج های جوان تن به طلاق می دهند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی، حمایت خانواده های روستایی از فرزندان را یکی از دلایل کاهش طلاق عنوان کرده و می افزاید: در صورتیکه میزان طلاق در مناطق روستایی بیشتر شود، باید نگرانی مسوولان افزایش یابد زیرا نشان می دهد که قبح آن نیز در این مناطق شکسته شده و تبعات بسیار ناگواری را به همراه خواهد داشت.

وی موضوع طلاق در جامعه را بسیار نگران کننده دانست و گفت: به دلیل افزایش میزان طلاق در سال های اخیر، باید مسوولان بیشتر به این موضوع توجه داشته باشند زیرا طلاق جنبه شخصی ندارد بلکه جنبه عمومی دارد.** در حوزه اجتماعی خوب کار نکرده ایم

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه به دلایل طلاق در مناطق شهری اشاره کرده و تصریح می کند: افزایش طلاق در مناطق شهری دارای دلایل متعددی است که یک بخش آن به ساختار کلان کشور باز می گردد و متاسفانه ما در حوزه اجتماعی خوب کار نکرده ایم.

وی مسایل مالی، اعتیاد، خشونت، روابط خارج از عرف، عدم فرزندآوری، نداشتن رضایت در روابط زناشویی و نداشتن مهارت های لازم در زوجین را از دلایل اصلی طلاق عنوان کرد و می افزاید: این پدیده پیامد های مختلفی دارد که در ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قابل رد گیری است.** افزایش طلاق، افزایش زنان سرپرست خانوار را به همراه دارد


موسوی چلک ادامه می دهد: افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار یکی از اثرات طلاق در جامعه است، بطوریکه تعداد این زنان در سال 85 بیش از یک میلیون و 600 هزار نفر و در سال 90 به بیش از دو میلیون و 550 هزار نفر رسیده است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه می دهد: افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار و تبعات احتمالی آن فقط یکی از مسایل مترتب بر افزایش طلاق است و این پدیده مسایل مختلف را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی ادامه می دهد: در سال های اخیر قبح طلاق از بین رفته است به همین منظور برای کنترل و کاهش طلاق باید برنامه ای مدون و راهکارهای درازمدت در کنار راهکارهای میان مدت و کوتاه مدت داشت و چنین کاری مستلزم تغییر رویکرد به مقوله طلاق است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می افزاید: امروزه گرایش به اعتیاد، خشونت خانگی و خیانت از عواملی بوده که در سطح کلان باعث طلاق شده است و باید شرایط خانوادگی به عنوان مبحث اصلی برای تمام آسیب شناسان مدنظر قرار گیرد زیرا خانواده بی ثبات دچار آسیب های اجتماعی بسیاری خواهد شد.

وی ادامه می دهد: بسیاری از طلاق ها ناشی از عدم شناخت قبل از ازدواج و معیارهای نامناسب در انتخاب همسر است.فرجام سخن اینکه، طلاق به علت آنکه شیرازه زندگی را هدف قرار داده و باعث فرریختگی بنیان خانواده می شود، فارغ از وقوع آن در هر برهه زمانی و مکانی، باید مورد اهتمام مسوولان و نیز تحلیلگران آسیب های اجتماعی قرار گیرد.

گرچه داشتن جامعه ای بدون طلاق باوری «اتوپیایی» است، اما جستن راهکارهایی برای تقویت اساس خانواده و آموزش به همسران برای حفظ سرا و کاشانه ای مملو از امید و احترام می تواند بقای یک جامعه سالم را تضمین کند.

منبع:ایرنا


مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر
کد امنیتی زیر را وارد کنید


نظرات ارسال شده برای این مطلب
آخرین اخبار